Güzellik Kadın Sağlığı Sağlık Şifalı Bitkiler

Zerdeçalın Kanıtlanmış Faydaları

Tarafından yazıldı yerlikadin

Zerdeçalın Kanıtlanmış Muhteşem Faydaları

Zerdeçal günümüzde hem güzellik için, hem de sağlık için kullanılan bitkilerin başında geliyor. Bu bitki yüzyıllar boyunca toz halinde Ayurvedik tedavilerinde kullanılmıştır. Aynı zamanda güçlü antioksidan özellikleri bulunur. Evlerimizde zerdeçalın olmasının başlıca 5 faydası bulunur. Özellikle kadınlara düzenli olarak zerdeçalın tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İşte zerdeçalın faydaları.

 

1. Cildiniz Parlayacaktır

Kurkumin zerdeçalın içinde yer alan bir maddedir. Zerdeçalın aktif bileşenini oluşturan kurkumin, bağışıklık sistemini düzenleyen ve cildin iltihaplanmasını azaltabilecek birçok anti-inflamatuvar özelliğe sahiptir. Cildimiz vücudumuzda oldukça önemli bir yapıdadır. Son yıllardaki araştırmalar ise zerdeçalın başka faydalarını da göstermektedir. Zerdeçal nemlendiriciye ilave edildiğinde, ince çizgileri ve kırışıklıkları azalttığı görülmüştür. Ayrıca zerdeçal, manganez, kolajen üretimini destekleyen bir yapıya sahiptir.

2. Doğal Bir Detoks Görevi Görür

Cilt bakımı için pahalı malzemelere ihtiyaç yoktur. Sadece zerdeçal ile cildinize detoks yaptırabilirsiniz. Ayrıca zerdeçal karaciğer ve böbreklerimizden doğal yolla toksinleri uzaklaştırır. Güney Kore’deki araştırmacılar Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bir çalışma için, karaciğer enzimlerinin yüksek olduğu insanlara zerdeçal takviyeleri verdi. 12 haftalık araştırmanın sonunda, katılımcıların enzim seviyelerinin önemli ölçüde azaldığı görüldü.

3. Hastalıklarla Savaşmak İçin Yardımcı Olabilir

Kurkumin güçlü bir antioksidandır. Serbest radikal oluşumuyla mücadeleye yardımcı olur. Serbest radikaller ise vücuttaki sağlıklı hücreleri yok eden moleküllerdir. Serbest radikallerin oluşmasıyla vücut hastalıklara daha yatkın olabilir. Zerdeçal ise serbest radikallerin oluşumuna engel olacak olan özelliklere sahiptir. Zerdeçalın günde belirli aralıklara kullanılması, vücudun hastalıklara karşı savaşmasını sağlayacaktır. Bu ise hastalıkların daha az görülmesini sağlar.

4. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Zerdeçal, insülin direncini arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu şekilde zerdeçalın kullanımını arttırmakla hızlı kilo verebilirsiniz. Bunun için zerdeçal tüketimini arttırmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Bitki çaylarının alımının yanında, dengeli bir şekilde beslenmek gerekir. Vitamin açısından zengin olmayan diyetler, vücudunuzun şeklini bozabilir.

5. Zekayı Artıracaktır

Yurtdışında yapılan geniş çaplı araştırmalar hayli ilginç sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmalara göre kurkuminin içinde iltihabı azaltma ve kan akışını iyileştirme özelliği bulunduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda beyin kabiliyetine doğrudan etki ederek, fonksiyonlarını geliştirmektedir.

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın