Kadın Sağlığı Sağlık Şifalı Bitkiler

Zencefil Nedir? Nelere Faydalıdır?

Tarafından yazıldı yerlikadin

Zencefil Nedir ve Faydaları

Zencefil(Rhizoma Zingiberis);yumru köklü hafif sarımsı bir rengi olan tropik iklimi seven bir bitkidir. Zencefilin faydaları, zencefil neye iyi gelir?

Zeycefilin ülkemizde kullanımı son 10 yıldır %83 artmıştır. Zencefilin içeriği ise: Zingiberen içerikli eterli uçucu yağı, acı maddeler, Gingerol ve Shogol. İçeriğindeki esansiyel yağın (taze rizomun % 1 ila 3’ü) fazlası seskuiterpenlerden oluşur, örneğin; (-)-zingiberen (% 70 kadar), (+)-ar-curcumen ß -sesquiphellandren (seskuifelandren), bisabolen ve farnesen. Monoterpenoidler yapıt miktarda yer alır ( ß -felladren, sineol, sitral).

Zencefil (Zingiber officinale), zencefilgiller ailesindendir ve boyu yaklaşık bir metreye kadar uzayan, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan sevimli bir bitkidir. Özellikle Çin’de, Hindistan’da, Endonezya’da, Vietnam, Japonya gibi yarı tropik veya tropik ülkelerde yetişmektedir.

Faydaları

Zencefil çayı bir çok kanserle mücadele de kullanılabilir. Araştırmalar sonucu zencefil çayı, kadın yumurtalığında oluşan, hücrelerini öldüren kanserli hücreleri yok ettiği bilinmektedir. Yok ettiği gibi kalmayıp gerçek bir koruma da yapmaktadır.
Bağırsak sindirim problemleri yaşayanlar yemekler de salata içerisinde veya yine yemek ile birlikte çayını içtiği taktirde bağırsak düzenleyici özelliği sayesinde sorununuzu giderecektir.
–  Zencefil kullanımı, Alzheimer korkunç yaşlılık hastalığından koruyabilir.
– Kilo vereyemenlerin en önemli sorunlarından biri mide asidinin yetersiz olması ve midenin besinleri eritememesidir. İşte zencefil çayı imdadınıza yetişiyor ve yetersiz olan mide asidini arttırıyor.
Ağır işçi olanlar yada ağır spor yapanlar eve geldikten sonra zencefil çayı içerek yorulmuş ve bitkin düşmüş kaslarını zencefil çayı içerek güçlendirebilir.

-Gemi, vapur yada araba tutmalarından oluşan mide bulantısına iyi gelmektedir. Ayrıca hamileler de çay olarak tüketebilir.

Karaciğer sorunlarına ve karaciğer üşütmelerin de kullanılmaktadır. Ayrıca; solunum sistemi, şeker hastalığı, nefes darlığı, ülser,  kalp ve kan dolaşım ve gözlere faydası vardır. Son olarak
Afrodizyak etkisi vardır. Vücudun enerji ihtiyacını artırıcı özelliğinin yanısıra istek ve güç artırıcı özelliği vardır.

Uyarı

Birçok yararlarına ayrıca tanınan ilaç yan etkisi olmadığını bilmek de önemlidir. Zencefil diğer diğer gıdalarla bedende birbirini karşılıklı olarak etkilemez ve tüm şekilleriyle zencefilin alınması güvenlidir.

Ancak, tavsiye edilen birtakım tedbirler mevcuttur. Bunlar hamileliğin ilk iki ayından sonra zencefil almamak ve günde dört kez 250 mg dan çok olmamak kaydıyla alınması ile ilgilidir. Hamilelikte zencefil tüketimi hekim gözetiminde olması daha uygundur. -Hamilelerin günlük olarak, 3 dilim zencefil den daha çok miktarda tüketmemeleri tavsiye edilir.

 

Yazar Hakkında

yerlikadin

Yorumlar

Bir Yorum Yazın