Kadın Sağlığı Sağlık

Vücudu Zinde Tutan Harika Vitaminler

Tarafından yazıldı yerlikadin

Vücudu Zinde Tutmak İçin Alınması Gereken Vitaminler

Vitamin ilaçları, vitamin hapları, balık yağı ilacı, balık yağı hapları  ve  zinde tutucu haplar bize fayda değil tam tersine zarar verebilir. Çünkü ilaçlar tavsiye edilmeyen kimyasal yollarındandır. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaca başlanmaması gerekiyor. Kendimizi zinde tutmak için yanlış ilaçlar ya da yanlış haplar kullanırsak sağlığımızdan olma riskimiz çok yüksektir. Doktorlar bunun yerine sebze ve meyvelerle bu vitaminlerin alınmasını öneriyor.


A Vitamini:  A vitamini yumurtanın sarısında çokça bulunur.  Yeşil yapraklı sebzeler ve ciğerde de  bulunur.  Sakın bunları yemeyi ihmal etmeyin. Bunlar A vitamini eksikliğini fazlasıyla karşılayacaktır. Ve bizi zinde tutacaktır.

C Vitamini:  C vitamini kullanırken, örneğin portakal suyunu sıkıp  bir saat bekletirseniz size hiçbir faydası kalmaz.  Ama sıktıktan beş ya da on dakika içinde tüketirseniz, size çok faydalı olacaktır. Aynı zamanda zinde tutacaktır. Özellikle C vitaminlerinin bekletilmemesi gerekir. Çünkü bekletilen C vitaminli sebze ve meyvelerde vitaminlerin etkisi azalır.

E Vitamini: Yağ, fındık, fıstık ve kuru baklagiller gibi besinlerde bolca bulunur.  E vitamini aynı zamanda kalbimizin güçlenmesi için çok faydalı bir vitamindir.  Zararlı bileşenlerin vücuttan atılmasında çok faydası  vardır.  Aynı zamanda bizi zinde tutar.

Selenyum: Hayvansal gıdalarda ve deniz ürünlerinde çok bulunur.  Aynı zamanda güneşli günlerde. D vitamini için  dışarı çıkıp yürüyüş yapmak bizim için çok faydalıdır. Güneşte bulunan D vitaminleri güneş ışığına maruz kaldığımızda bize D vitamini sağlar. Ve bizi çok zinde tutar. Güneş altında yapılan koşu ve yürüyüşler çok faydalıdır. Zinde durmamız için sabah koşuları da çok önemlidir. Fakat çok güneş altında çok fazla koşu yaparsak beyin kanaması geçirebiliriz.
Omega-3: Balık tam bir omega-3 kaynağıdır. Haftada  3 ya da 4 gün balık yemek bizi zinde tutar aynı zamanda kilo dengesini sağlar.
Çinko: Süt ve ette bulunan çinko gelişme, büyüme,  doku  düzenlenmesinde ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir mineral kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Süt ve süt ürünleri kendimizi zinde tutmanızı sağlar.

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın