Güzellik

Siyah nokta temizleme teknikleri

Tarafından yazıldı Editör
Siyah noktalarınızı temizlemek için yapacağınız bakım işlemleri cildinizin de nefes almasını sağlayacaktır. Bu nedenle yapacağınız bakım işlemleri hem güzel görünümlü bir cilde kavuşmanızı sağlayacak hem de sağlıklı bir tene ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Yaşınız kaç olursa olsun siyah noktalardan şikayetçi olabilirsiniz ve bunları düzeltmek için çok çaba harcıyor olabilirsiniz. Maalesef siyah noktalar ergenliğe girdikten sonra bir türlü kurtulamadığımız sıkıntılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun tabi çok farklı sebepleri vardır. Cilt gözeneklerimiz yaşımız ilerledikçe yağlanma sebebiyle açılırlar. Açılan gözeneklere de kirli hava yüzünden, sigaradan, makyajdan ve daha birçok farklı sebepten ötürü kirler dolar. Bu kirler de bizim siyah nokta dediğimiz şekle bürünürler. Siyah noktalardan tamamen kurtulmak pek mümkün değildir. Ancak bazı yöntemler ile siyah noktalarınızın oluşmasını engelleyebilirsiniz.

İlk olarak siyah nokta oluşma sebeplerinden bahsedelim. Şehir hayatında yaşamıyor olsak bile çevremizde toz toprak illa ki vardır. Şehirde yaşayanların hayatına bir de şehrin egzozu, kirli havası gibi etkenler dahil olmaktadır. Bunun yanı sıra içilen sigaralar da ciltte siyah noktaların oluşmasına sebebiyet verir. Kadınlar için temizlenmeyen makyaj kalıntıları siyah noktaların oluşmasında başlıca etkendir. Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden farkında olmadan aldığımız toksinler, bu toksinleri hastalandığımızda kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlardan da çok fazla bir şekilde almayız, yağlı besinler tüketme gibi dış etkenler cildimizi içten etkiler ve siyah nokta oluşumu kaçınılmaz bir hale gelir.

En temeline baktığımızda siyah noktalar gözeneklerin genişleyip, cildin yağ ve nem dengesinin bozulması sebebiyle oluşur. Kesinlikle sağlıklı bir oluşum olmadığı gerçeği ile yüzleşmek gerekir. Birçok insan siyah noktalardan şikâyetçidir ve gündelik yaşamda herkesin yaşadığı klasik bir sıkıntı haline gelmiştir. Ancak bu siyah nokta oluşumunun çok normal olduğu düşüncesini oluşturmamalıdır. Yaşadığımız şartlar itibariyle siyah nokta oluşumu kaçınılmazdır ancak bunun aslında bir cilt problemi olduğu da unutulmamalıdır. Çünkü siyah noktalar estetik olarak kötü gözükmesinin yanı sıra cilt kalitesini de bozmaktadır.

Düzenli yapılan cilt bakımları ile siyah noktaların oluşması engellenebilir. Bunu için güzellik merkezlerine gitmenize gerek yoktur. Evde de çok kolay hazırlayabileceğiniz formüller ile siyah noktalarınızın oluşmasını engelleyecek bakımlar yapabilirsiniz.

Kaynak

Yazar Hakkında

Editör

Bir Yorum Yazın