Güzellik Kadın Sağlığı Sağlık

Sabah Uyanınca Ne Yemeli?

Tarafından yazıldı yerlikadin

Sabah uyandığımızda vücut uyku sırasında çalışmaya devam eder. Özellikle sindirim sistemi devreye girer ve besinleri öğütmeye başlar. Sabah uyandığımızda ne yemeliyiz diye soruyorsanız yazımız size cevap olacağını umuyorum.

Özellikle erkeklerde sabah uyanınca sigara içme alışkanlığı korkunç bir harekettir. Tüm gece boyunca dinlenmiş vücut, temizlenmiş boş mideye 87 farklı kimyasalın bulunduğu zehrin dumanını içimize çekmek ölmek için dilekçe vermektir. Aynı zamanda sabah uyanınca özellikle kadınların yaptığı diğer korkunç şey ise kahve içmek. Boş ve savunmasız mideye sabah sabah o ithal kahveleri göndermek inanılmaz zararlıdır. Hem mide için hem de cildiniz, güzelliğiniz için. Aç karnına kahve içmek selülit için birebirdir. Kesinlikle kalçalarda veya bacaklarda oluşan selülitlerin en baba sebebi sabah aç karnına içilen kahvedir.

Peki uyanınca ilk ne yapmalı? Uyandığımızda ilk yapmamız gereken oturarak ılık yada çok soğuk olmayan su içmek. Evet su. Su gece boyunca mineral ve vitaminsiz kalmış hücrelere doping uygular. Uyku açmak için kahveye yerine su tüketmelisiniz. Minimum 2 bardak su içtikten sonra kahvenizi tüketebilirsiniz. Evet sabah aç karnına tüketebileceğiniz diğer 5 besin sizlerle.

1- Haşlanmış Yumurta

 

 

Aslında kalp dostu olan haşlanmış yumurta kolesterol  seviyenizi dengeler ve içinde bulundurduğu kaliteli protein ile sizi uzun süre tok tutacaktır. Sabah aç karnına yenmesi gereken besinlerin başında gelir. Yumurtanın kokusundan rahatsız oluyor iseniz biraz maydanoz ile tüketebilirsiniz.

2- Yeşil Besinler

Sabah aç karnına marul, maydanoz gibi lif ve karbonhidrat deposu olan ürünler yiyin. Ayrıca aç karnına maydanoz kuvvetli bir idrar söktürücü olduğundan, idrara çıkma yada idrar yolları enfeksiyonu rahatsızlıklarınız için faydalı olabilir.

3- Doğal Yulaf Ezmesi

 

Yulaf ezmesi, anti-kanserojen, tiroid ile savaşan, kalp dostu, yüksek lif içeren ve sindirimi hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olan yulaf ezmesini sabahları meyve eşliği ile aç karnına tüketebilirsiniz. Yalnız yulaf ezmesinin faydasını görebilmek için en doğalını en katkısız olanını bulamaya çalışın.

4- Yağlı Tohumlar

Uyku sırasında düşen kan şekerini çok fazla yükseltmeden normal seviyeye çeken, ceviz, badem, Antep fıstığı, yer fıstığı ve fındık gibi harika yemişleri sabah aç karnına yiyebilirsiniz.

5- Chia Tohumu

Adından bir ara çok söz ettiren Chia tohumu sabah uyanınca yenilebilecek besinlerden biridir. Omega-3 yağ asitleri, vitamin A, vitamin d, E vitamini ve K vitamini, hem yağda çözünen vitaminlerin, daha iyi emilimi amacıyla de gereklidir.
Mineraller ve vitaminler ile beraber antioksidanlar genç tutmak ve daha genç görünmesini sağlar, saç ve cilt bakımı amacıyla kullanılabilir.
Sindirim sisteminde toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.
Chia tohumu tüketen bir başka üstünlüğü da fiber içeriği basitçe sindirilebilir olmasıdır.

Yukarıda önerdiğimiz besinlerin hiçbiri sağlığa zararlı değildir aynı zamanda ilaçta değildir. Eğer uyandığınızda mideniz de bir ağrı hissediyor veya bildiğiniz bir mide rahatsızlığınız var ise; özellikle kuru yemiş yemekten kaçının. yerlikadin.com

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın