Kadın Sağlığı Sağlık Şifalı Bitkiler

Polen Nedir? ve Polenlerden Nasıl Korunulur?

Tarafından yazıldı yerlikadin

Polen Nedir? Nasıl Oluşur?

Polen doğadaki bir çok bitkinin aktif üreme yani çoğalma hücresi olarak bilinen alerjenlerdir. Yılın sadece bahar aylarında bu üreme faaliyeti baş göstererek havaya polenler dağılır. Bitkilerin tüm atmosfere yaydığı bu polenler, rüzgarın etkisi ile yaklaşık 500 km uzağa kadar uçuşabilirler. Bu uçuşan polenler, diğer bitkilerin döllemesini sağlayarak nesillerini devam ettirirler. Bayırlar, tahıl üreten bitkiler ve hemen hemen her ağaç polen üretmekte ve bu döngüye katkıya sağlamaktadır. En yoğun polen oluşumu ve dağılımı sabah saatlerinde gerçekleşmektedir.

Alerjiyi ortaya çıkaran belirtiler; sebepsiz kuru öksürük,burun akıntısı, sürekli hapşırma, ciltte kısmen kızarıklıklardır. Baharla beraber çok sık aralıklarda hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, geniz akıntısı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta kuvvetli kaşıntı ya da gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi açıklananle saman nezlesi başlar. Eğer bir tedavi uygulanmaz ise ileri olaylarda yorgunluk, iştahsızlık, kızgınlık, baş ağrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit ya da astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

Bunlardan birine maruz iseniz bir an önce poliklinik veya bir hastahaneye giderek test yaptırmanız gerekmektedir. Basit testler sonuç vermez ise, bir ileri teşhis şekli olan nasal smear, Total İg E ve özellikli kan testleri gibi testler ile durumunuzu kontrol ettirmelisiniz. Alerji basit bir şikayet gibi görünse de bir solunum rahatsızlığıdır. İlerletilmemeli veya teşhis konup korunulmalıdır. Alerji ilerleyen safhalarda önce astım hastalığına dönüşebilir, hatta daha da ilerler ise solunum yetmezliğinden can kaybına sebep olabilir.
Özellikle bahar alerji sinden kuşkulanan hastaların Şubat-Eylül arası bu testleri yaptırmalarında fayda bulunmaktadır. Çünkü bu aylarda bedendeki alerjik yanıt seviyesi artacağından tanı basitleşir.

Polenlerden ve Alerjiden Korunma Yöntemleri

• Polenlerin havada en çok bulunduğu gün doğumundan saat 10.00 a kadar dışarı çıkmamaya özen gösterin. Eğer zorunda iseniz bez maskelerden kullanabilirsiniz.

• Polenlerin doğada fazla bulunduğu aylarda daha spor yapmayın veya sporunuzu öğlen saatlerinde yapın.
• Şaçlarınız polen ve polen tozunu saç aralarına ve diplerine hapseder. Bu sebepten her akşam saçlarınızı yıkayın.
• Çocuklarınız dışarıdan geldiğinde derhal kıyafetlerini yenileyiniz.
• Aracınız da seyir halinde iken camları açmamaya özen gösterin.
• Evinizde veya iş yerinizde polen filtreli klimalar kullanın.
• Eğer bahar aylarında tatile planınız var ise deniz kıyısını tercih edin.
• Polen tozları, göz bebeğinizin içine yapışarak alerjiye maruz kalmanıza neden olur.
• Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında çıkarmayın.
• Alerjiye karşı hekime müracaat edin.
• Çim biçmekten kaçının ya da maske-şapka kullanın.

Polenlere veya herhangi bir canlıya karşı oluşan alerjik durumlar kliniksel bir problemdir. Mutlaka doktora danışmalısınız.

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın