Kadın Sağlığı Sağlık Şifalı Bitkiler

Ökse Otu Nedir? Ne Faydası Vardır?

Tarafından yazıldı yerlikadin

Ökse Otu Nasıl Bitkidir?

Ökse otunun sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır. Ökse otunun faydalarını bir çok tıbbi kaynaklardan araştırıp sizlerle paylaşıyoruz. En baştan uyarmak isterim ki; tüm bitkiler tedavi amaçlı yada tedaviye destek olarak kullanılsa da, bitkiler ilaç değildir. Bunu hiçbir zaman unutmayınız. Fazla dozda, kontrolsüzce içilen çay yada herhangi bir bitki sizi ölüme kadar götürebilir. Bu durumda her ne kullanırsanız kullanın, mutlaka doktora danışmalısınız.

Ökse otunun diğer isimleri: Çekem, Burç, Gökçe, Gevele, Gövelek olarak bilinmektedir. Çok parçalı, saçak kök cinsine sahip ökse otu, çam ve köknar gibi sık yapraklı ağaçlarda asalak bir bitki olarak yaşarlar. Hafif sarı tonunda bir yeşil renge sahip olan bitki, yuvarlak biçimde büyür ve her daim kendine has yeşil renginde kalır.

Otun meyveleri cam gibi şeffaf bir görünüme sahip ve biraz yapışkandır.  Sonbaharda türeyen ot, Ekim-Aralık arası ekilir, Mart-Nisan gibi hasat verir yani meyve verir. Sadece bu iki ay zamanında toplandığında etki eder. Eğer diğer zamanlarda toplanmışsa hiçbir faydasını göremezsiniz.

İşte Çörek Otunun Faydaları

Epilepsiye karşı mücadelede kullanılan en önemli bitkilerden birisi çörek otudur. Sedef otuyla birlikte ısıtılıp 40 gün boyunca içilir.

-Kuvvetli idrar söktürücü ve kusturucu özelliği vardır.

-Romatizmanın oluşturduğu ağrıları gidermek amacıyla kullanılır.

– Sindirim ve metabolizma sorunu olanlar, 6 ay boyunca ökse otu çayı içmelidir.

– Hormon dengesinin sorunlu bulunduğu durumlarda günde en az iki fincan çay sabah ve akşam içilmelidir.
Atardamar sertliğinde etkin olarak kullanılır.

– Kalbe ve kan dolaşımına önemli derecede tesiri vardır. Damarların kireçlenmesini önler, tansiyonunuzu düzenler.

– Kalp ritim bozukluklarını, dirençsiz kalmaya, baş dönmesine, ılık olarak hazırlandıktan sonra bitki çayından günde üç fincan yavaş yavaş içilir.

-Kalp krizine karşı önlem olarak ve geçirilmiş kalp krizi sonrası içilir.

– Kesilen ete yada açılan kanamalı yaralarda kullanıldığında kanı tütün gibi durdurur. Ayrıca burun kanamalarında soğuk iken buruna çekildiğinde kanamayı durdurur.

-Sindirim ve solunum sistemini tetikler ve hazmetmeyi hızlandırır.

Tekrar bir uyarı yapmak gerekirse, hiç bir bitki ilaç değildir. Doktor kontrolü olmadan kullanmayınız.

Not:Yaprakları ve sapları zehirli değildir, ama meyveleri ağız yolu ile alındığında zehirlenme vakaları yaşanabilir. Çekem ökse otunun kurutulmuş meyvesine denmektedir. Ayrıca verem hastalarının kullanması sakıncalıdır.

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın