Kadın Sağlığı Sağlık Şifalı Bitkiler

Kalp Krizini Önleyen Muhteşem Besinler

Tarafından yazıldı yerlikadin

Kalp krizini önleyen besinler yazımıza hoş geldiniz. Kalp krizi engellemek zor gibi görünse de aslında mümkündür. Kişi en azından kalp krizini engelleyen besinleri tercih ederek ölümden kurtulabilir. Bu besinleri alarak kalp krizi oluşumuna sebep olan durumların önüne geçerek, kalp krizinden kaçabiliriz.

Kalp krizi yani enfarktüsün bir çok nedeni bulunmaktadır fakat en belirgin kısaca sebebi kolesterolle ve yağla dolu plak tarzında lezyonların vücuttaki kalbe giden damarları tıkayarak kalbin kan pompalama işlemini engellemesidir. Bu engel tam anlamıyla olduğunda kişi hayatını kaybeder. Özellikle günümüzdeki sağlıksız beslenme ve kirli hava gibi önemli etkenler sebebiyle genç veya yaşlı farketmeksizin kalp krizi geçirebilir.

Kalp krizi korkutucu bir anlık rahatsızlıktır ve maruz kalan hastayı yada yakınındakileri paniğe sokabilir. Bu durum ile karşılaşıldığında derhal 112 acil sağlık hattını aramalısınız.

Evet işte kalp krizini engelleyen besinler listemize başlayalım.

1- Yağ Oranı Yüksek Balıklar

 

Somon balığı, uskumru, mezgit gibi omega 3 ve yağ oranı yüksek balıklar, kalp ritim bozukluğuna ve damar tıkanıklığına iyi gelmektedir. Balık kalp krizinin önleyen gıdalar listesinin başında gelmektedir.

2- Nar

Kalp krizini önleyen nar, tam bir antioksidan deposudur. Ayrıca nar, yüksek tansiyonu düşürür, kan dolaşımını normale döndürerek kalbe pompalanan kanı dengeler ve hemoglobin seviyesini arttırır.

3- Tarçın

 

Kalp dostu tarçın, kalp ve damar rahatsızlıkları ile savaşan en değerli besinlerden birisidir. Tarçın aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak hem kilo vermenize yardımcı olur hem de kilo alımını önleyip kalbin yorulmasını engelleyerek kalp krizi riskini de azaltır.

3- Sarımsak

Çoğumuzun, ev yada iş ortamında yaydığı koku sebebiyle yemekten kaçındığı bu mükemmel kök bitki,vücuttaki tüm damarların yolunu açar tıkanıklığı ve kalp krizini önlemektedir. Tabi tansiyonu düşürdüğünü unutmayalım.

4- Yulaf Ezmesi

Lif değeri tavan olan yulaf ezmesi, kişideki kötü kolesterolü düzenlemekte, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Fakat marketlerdeki bildiğimiz markaların fabrikasyon ve onlarca işlem görmüş olanı değil, işlem görmemiş doğal olanları kalp dostudur ve kalp krizini engelleyen başlıca besinlerdendir.

5- Brokoli ve Ispanak

Bu iki mucize vitamin ve mineral deposu gıda, tansiyonu dengeler, barındırdıkları antioksidan ile kalbi her daim taze tutarak kalp rahatsızlıkları krize karşı tam bir kale örer.

Yukarıda kalp krizini engelleyen ve kalp krizine karşı kişiyi koruyan besinlerden bahsettik. Hepsi faydalı ve gerçek faydaları olan besinlerdir. Fakat ilaç değillerdir. Her hangi bir kalp rahatsızlığı yaşıyor yada şüpheleniyorsanız derhal bir doktora görünmelisiniz.

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın