Kadın Sağlığı Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Doğal Tedavisi

Tarafından yazıldı yerlikadin

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, kadın yada erkek, hepimizin hayatında en az bir defa bu hastalığa yakalanma riski olan bir enfeksiyonel rahatsızlıktır. Tıp dilinde ki diğer adı sistik olan idrar yolu iltihabı, çok soğuk bir iklimi olmayan bölgeler de dahi kışın yakalanabilirsiniz. Kış aylarında maruz kalınan soğuk beton, yada soğuk bir yerde uzun süre yada arar oturduysanız bu hastalık sizin kapınızı çalacaktır. Erkeklerde de görülebilen bu rahatsızlık, genellikle kadınlarda özellikle doğum sonrası yada herhangi bir ameliyat sonrası rastlanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna en önemli bitkisel faydayı; karnabahar kürü, maydanoz kürü ve soğan suyu gibi bitkilerin kürleri yarar sağlamaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonun Sebepleri

İdrar yollarına giren mikroplar bu hastalığa sebep olmaktadır. Tuvalet, cinsel ilişki, kirli iç çamaşırı gibi dış etkilerden dolayı bu hastalığa yakalanabilirsiniz. Nadiren mantarlar sebebiyle de idrar yolları iltihabı oluşabilir. İltihaplı hücrelerin var olmasıyla vücutta idrar yolu iltihabı oluşmaktadır. İdrarda, iltihaplı hücrelerin oluşmasının birçok sebebi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu bilhassa kadınlarda daha çok meydana çıkar. İşte idrarda iltihaplı hücrelerin oluşmasına sebep olan birkaç etken:

 1. Böbrek taşı
 2. Viral enfeksiyonlar
 3. Dış gebelik neticesi iltihap oluşması
 4. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 5. Kimyasal zehirlenmeler
 6. Erkeklerde prostat bezleri hastalıkları

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

 1. Sürekli idrara çıkmak
 2. Her an idrarın varmış gibi hissetmek
 3. İdrara çok sık çıkmaya karşın çok az idrar yapmak
 4. Ağrılı ve yanma hissi ile idrar yapmak
 5. İdrarını yapar iken zorlanmak
 6. İdrarda ağır koku olması
 7. Pembe, kırmızı renkte idrar yapmak
 8. Kanlı idrar yapmak
 9. Hanımlarda pelvik, erkeklerde rektal ağrı olması.

İdrar Yolu İltihabına Doğal Tedavi Yöntemleri

Kesinlikle ilk yapılması gereken enfeksiyonun geçmesi amacıyla bolca su içilmelidir. Ne kadar su içerseniz mesane yada idrar yollarındaki bakteriler idrar ile yavaş yavaş atılır.

-Limon suyu doğal böbrek çalıştırma özelliği olduğundan, içtiğiniz suyun içerisine tadını çok bozmayacak derece limon sıkıp için. Bu şekilde vücuttaki iltihap atılır.
-Bir diğer idrar söktürme yöntemi ise, elma sirkesidir. Büyük bir bardak suyun içine biraz bal biraz limon uyu ve bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek, sabah akşam 4 gün boyunca içtiğinizde iltihabı attığınızı göreceksiniz.
-Başka bir tedavi yöntemi ise; hatmi köküdür. Kaynattığınız suyun içine bir tutam hatmi kökü ekleyip demmleyin ve bunu 2 gün sabah akşam için.
-Bir kaç parça iri sarımsak parçasını ezip suyunu içmek sizi direkt idrara çıkaracaktır.
-Papatya çayı, kızılcık suyu ve yaban mersini çayları idrar yollarındaki enfeksiyonlar için birebir doğal yöntemlerdir. Son olarak ise maydanozun sapı, maydanozun suyu, ve kuru yada yeşil soğan idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde en etkili gıdalardandır.

Not: Yukarıdaki bilgi ve tavsiyeler halk arası ve bazı alternatif tıp yöntemleridir. İdrar yolları nfeksiyonu ciddi bir rahatsızlıktır ve kesinlikle doktor kontrolü ve teşhisi gerekmektedir.

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın