Sağlık

Gözlere Zarar Veren Hatalar

Tarafından yazıldı

Gözlere Zarar Veren Hatalar

Kimi zaman bilerek veya bilmeyerek gözlerimize zarar veren hatalarda bulunabiliyoruz. Özellikle günümüzde bilgisayarların bu kadar sık kullanılması bu durumu daha çok ortaya çıkarmaktadır.

1-Gözleri Ovmak:

 

Bazı insanlar bu hareketi yorgun olduklarında çok sık tekrar ederler. Bu farkında olmadan yapılabilen hareketlerden biridir. Ama bu hareket tamamen göze zarar veren bir hareketten ibarettir. Çünkü ellerdeki mikroplar bu şekilde gözlere bulaşarak burada çeşitli enfeksiyonları başlatabilir.

2- Aynı Makyaj Malzemelerini Kullanmak:

 

Özellikle bu durum rimellerde daha çok ortaya çıkabiliyor. Uzun süreler boyunca kullanılan rimellerin yapısı, bakteri oluşmaya çok müsaittir. Bu yüzden gerek aynı rimelin kullanımına, gerekse aynı eyelinerin kullanımına devam edilmemesi gerekir. Aynı zamanda başka kişilerin makyaj malzemelerinin kullanılması da aynı sorunlara neden olabilir.

3- Uzun Süre UV Işınlarına Maruz Kalmak:

Yaz dönemlerinde UV ışınlarından korunmak adına yüksek koruyuculu UV güneş gözlükleri önerilir. Çünkü gözlerin direk olarak güneş ışığı alması çok ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca seçilen güneş gözlüğünün yanlışlığı da güneş ışınlarının göze ulaşmasına neden olabilir. Bu yüzden yüze tam olarak oturan, göz kenarlarından boşluk kalmayan cinsten gözlükler seçilmelidir.

4-Hiç Dinlenmeden Bilgisayar Kullanmak:

 

Özellikle masa başı işi olanların sık yaptığı hataların başında gelmektedir. Uzmanlar bu kişiler için mutlaka küçük molaların verilmesini öğütler. Çünkü uzun süre bilgisayar başında kalmak göz bozukluklarına neden olabilecek ilk şeydir. Ayrıca duruş bozuklukları, sırt ve boyun ağrısı, baş ağrısı gibi sorunlara da neden olabilir.

5-Lensleri Çok Uzun Süre Kullanmak:

 

Lensleri uzun süre gözlerinizde bırakmak oksijen açısından sıkıntı oluşturacaktır. Ara sıra bu lensler mutlaka çıkarılmalı ve lenslere bir süre ara verilmelidir. Uzun süre kullanılan lensler gözlerde bazı ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar arasında ise, damar büyümeleri ve çeşitli enfeksiyonlar sayılabilir. Doğru kullanım süreleri için doktorunuza danışmanız en iyisi olacaktır.

6- Uzun Süreli Telefon Kullanımı:

 

Küçük yazılar ve resimlerle bezeli telefonlar bir süre sonra gözleri yorabilir. Özellikle okunmakta sıkıntı çekilen zamanlar oluşabilir. Uzun süreli telefon kullanan kişilerin miyop olma riski de bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yazın