Sağlık

Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Tarafından yazıldı

Egzama ve Tedavisi Nedir?

Egzama iltihaplı olarak görülen döküntü benzeri oluşan bir deri hastalığıdır. Egzama hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir, doğrudan insandan insana yayılmaz.

Egzama Türleri Nelerdir?

Aşağıdakiler en çok görülenler olmak üzere, egzamanın pek çok türü bulunur.
Atopik Dermatit: Bu tip egzama hastalığının en şiddetli türü olarak bilinmektedir. Çünkü kronik olarak devam eder. Cilt döküntüleri arasından sıvı salgılanabilir. Ve cilt renginde değişimler olabilir.
Kontakt Dermatit: Bu egzama türü alerjik olarak bilinir. Daha çok deriye değen alerji yaratan bir durum sonrası ortaya çıkar. Örneğin çeşitli bitkiler bu egzamanın çıkış nedeni olabilir. Bu maddelere dokunulduğunda vücutta kızarıklık ve kaşıntı durumu ortaya çıkacaktır.
Seboreik Dermatit: Bu tipte egzamanın kronik olarak devam ettiği türlerden sayılır. Kafa derisinde, kulaklarda, yüz gibi yağlı bölgelerde vs. ortaya çıkar. Ortaya çıkışı beyaz veya sarı pul şeklinde olacaktır. Ayrıca bunların döküntüleri de oluşmaya başlar.

Egzama Belirtileri:

Egzama genel olarak sızı ve kaşıntı şeklinde çıkar. Egzamanın en yaygın türü atopik ve kontakt dermatit olarak bilinmektedir. Egzama belirtileri arasında ise şunlar sayılır:

-Ciltte ansızın başlayan kırışıklıklar
-Ciltte kaşıntı
-Cilt bölgesinde beliren döküntüler
-Cildin bazı bölgelerinde oluşan kırmızı lekeler
-Ciltteki renk değişiklikleri
-Cildin şişmesi
-Kalınlaşmış ve kaba bir cilt yapısı

Egzama Tedavisi:

Egzama hastalığı kişiden kişiye değişen bir durum olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Egzama tedavisi genel olarak bu deri hastalığının etkisinin azaltılması için yapılacak olan çalışmaları ifade eder. Doktorlar deri üzerindeki bu durumun daha çok yayılmaması için çeşitli çalışmalar yürütürler. Ayrıca bu tedaviler hastalığın kronik bir hale gelmemesi içinde yapılır.
Egzama tedavisinde prepatlar kullanılabilir. Özellikle bu prepatların kullanımı kuru ciltler için önerilir. Kuru ve çatlayan ciltlerin tedavisi bu şekilde sağlanacaktır.
Öte yandan ıslak bandajlar hastalığın tedavisinde diğer adımlardan biridir. Bu bandajlar genel olarak kaşıntı durumunu kontrol etmek için kullanırlar. Ciltte egzama sorunu yaşanan bölgeler için bu bandaj kullanılabilir ve sorunun daha çok yayılması önlenebilir.

Yukarıdaki bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Doktor harici hiçbir kaynak tedavi edemez.

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yazın