Güzellik Kadın Sağlığı Sağlık Şifalı Bitkiler

Defne Yaprağı ve Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarafından yazıldı yerlikadin

Akdeniz’in Şifası Defne Yaprağı

Defne, her mevsim yaprakları yeşil bir ağaçtır. Yaprağı her daim yeşildir ve kış, yaz sonbahar dahi dökülmez, sararmaz, sert sağlam yaprakları vardır. Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen defne ağacı, Ege, Marmara ve Karadeniz’de bazı bölgelerde yetişebilir.

Defne, genellikle 2-6 m boyunda çalı boyunda ya da ağaçtır lakin yetiştiği bölgeye göre 10 m ye kadar uzayabilir. Dip kısımları gri olan defnenin, üst kısmı ise koyu yeşildir. Yaprakları 6–12 cm uzunluğunda, 2–4 cm genişliğindedir. Yapraklarının harika bir kokusu vardır, kenarları şekilli, uçları sivridir. Defne ağacı erkek ve dişi olarak 2 türdendir fakat faydaları aynıdır. Her mevsim yaprakları yeşil olan defne yılın her günü toplanabilir fakat en verimli ve faydalı dönemi mayıs ayındadır. Akdeniz defnesi haricindeki türleri zehirlidir buna çok dikkat ediniz.

Defne Yaprağının Faydaları

-Tıp ve güzellik sektöründe defne yaprağı ve defne yaprağının yağından elde edilen esanslar kullanılmaktadır. Ayrıca içerdiği sodyum sayesinde zayıflama yöntemlerinde de etkili olabilir.

Defne yaprağının çayı sinir strese iyi gelirken, çayı demi ise basur, hemoroid hastalığında taharet yapılarak kullanılmaktadır.

-Defne çayı, migren gibi kuvvetli baş ağrılarını azalmak yada geçirmek amacı ile içilebilir.

-Defne yaprakları muhteşem kokusu sayesinde, ağız kokusu giderir veya ağızdaki yaraları iyileştirebilir. Bunun için bir bardak soğuk suya 4 yaprak defne yaprağı koyup biraz bekledikten sonra gargara yapıp daha sonrada içebilirsiniz.

-Diş ağrılarına da birebir olan defnenin 2-3 yaprağını sirke ile kaynatıp dişe gargara yapabilirsiniz.

-Bir diğer faydası da arı sokmaları yada daha zehirli hayvanların ısırma sokmasından sonra hemen kullanabilirsiniz. Fakat bunun için kurutulmuş yani toz haline getirilmiş olmalıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidan dır.

Defne Yaprağı Yağının Faydaları

Defne yaprağı yağı ile masaj yapıldığında, vücudu dinlendirir ve rahatlatır.
Defnenin yağı ile masaj yapıldığında vücuttaki hangi bölgeye uyguluyorsanız ağrınızı keser ve kas gevşetici özelliği vardır.
-Soğuk algınlığına bağlı mafsal ağrılarında, viral enfeksiyonlarda ve beden direncinin artırılmasında kullanılır. Gargara şeklinde uygulandığında bademcik iltihabı ve gribal enfeksiyonları iyileştirir.
-Sigara yüzünden yada soğuk algınlığı sebebiyle göğüsteki ağrıları dindirir.
-Nefes darlığı ve öksürük amacıyla kullanılır.
-Yaşlı yada genç farketmez, kan şekeri problemi olan kişiler kan şekeri dengeleyici olarak kullanabilir.
-Defne yağı, tıbbi olarak sert bir koku ve sıcaklık verir. Yağın kaslarda gevşeme, beden sıcaklığında artma, antiseptik ve bağışıklık sistemini artırıcı tesiri vardır.
-Romatizmal eklem ağrılarında, adet ağrılarında ve idrar yolları problemlerinde kullanılır.
-Ayak yada elde ki mantarlara uygulandığında parazitleri yok eder.
-Yemeklerde kullandığımız defne yaprağının yağını da az miktarda özellikle sulu yemekler de kullanabilirsiniz.
-Sedef, pişik, isilik, alerji ve kaşıntı gibi stres yaratan hastalıklarda kullanıldığında bu hastalıkları tedavi eder.

Not: Defne yaprağı veya defne yaprağının yağı ilaç değildir. Bilinçsizce bir hekime danışılmadan kullanmak vücudunuza zarar verebilir veya sizi zehirleyebilir. Lütfen doktor izni olmadan hiç bir bitki yada şifalı olduğu söylenilen besinleri tüketmeyiniz. Bu bilgiler çeşitli internet sitelerinden ve yazılı kaynaklardan araştırılarak paylaşılmıştır.

 

 

 

Yazar Hakkında

yerlikadin

Bir Yorum Yazın