Kadın Sağlığı Sağlık Şifalı Bitkiler

Çörek Otu Faydaları ~ Nigella sativa

Tarafından yazıldı yerlikadin

Çörek otunun faydaları başlıklı yazımızda, çörek otunun ne olduğundan ve muhteşem faydalarından bahsedeceğim. Evinizde mutlaka çörek otu bulunmalı.

Çörek otu, Ranunculales, yani düğün çiçeğigiller ailesinden ve Nigella cinsi bir çiçektir. Şam çörekotu, kırk çörekotu. Karamuk, siyah susam ve çörekotu gibi birkaç farklı bölgede farklı isimlerle bilinmektedir.
Çörek otunun faydalarının en önemli sebebi, uçucu yağlara sahip olmasıdır. Özünde bulunan timokinon, ilk kez El-Dakhakhani tarafından 1960’ta keşfedilmiştir.  İçinde, uçucu yağların % 30-40’ını oluşturan timokinona ek olarak, Thymol, p-Cymene, Thujol, ve o-Cymene başta olmak üzere, en az 15 farklı madde bulunuyor.

Çörek otunun tohumunda, ortalama %38 oranında karbonhidrat, %21 oranında da albumin, %35 oranında uçucu yağlar, saponin, tanen, nigelon (bronşit keizlerine bire bir), thymochinon(ödem söktürücü) içermektedir. Ayrıca bu oranların içinde kaliteli doymamış yağ asitleri de dahildir.  Linolen asidi, alfa linolenasidi ve iç yağı bunlardan birkaçıdır. Belli bir miktarda bazı vitaminler (B1, B2, B6 folasidi niacin), farklı mineraller (demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve selen) ve son olarak amino asitler bulunmaktadır. İnanılmaz bir bitkidir çörek otu.

100 gr. çörek otu yağı içerisinde;
-%21 Protein
-%18 Yağ, doymuş yağ asitleri, %82 doymamış yağ asitleri
-%35 Karbonhidrat
-%6-9 Mineraller (kalsiyum, fosfor, selenyum, demir, çinko, bakır)
Bu muhteşem bitki çörek otunun içerisinde ayrıca omega 3, omega 6, B1, B2, B3, B6 ve folik asit bulunmaktadır. İnsan inanamıyor bu kadar elementin bir bitkinin içerisinde barındığına…

Çörek Otu Hastalıklarla Mücadelede Bir Numara!

Onlarca vitamin ve mineral içeren çörek otu, barındırdığı thymoquinon ve nigellon ile bağışıklık sistemini çelik gibi korumaktadır.
Bilimsel araştırmalara göre; çörek otunun, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kansere karşı vücudun savunmasını desteklediği bilinmektedir. Günümüz de Amerika ve bir çok ülkede, AIDS’li hastalara ballı çörek ötu verilmektedir.  Belki inanmayacaksınız ama; çörek otu özü, meme kanseri, prostat kanseri, cilt kanseri gibi bir çok veba kanser hastalığından, kanser hücrelerin üremesini durdurmaktadır.

Timokinon, lâboratuvarda doğrudan kanser hücreleri üzerinde denenmiş; meme, akciğer, kalın bağırsak, pankreas ve prostat kanseri, beyin tümörü ve lösemide hücrelerin kontrolsüz çoğalmasını engellediği görülmüştür.

İşte Çörek Otunun Birkaç Faydası

Ayrıca çörek otunda ki  thymoquinone maddesi, beyin kanseri, pankreas kanseri ve karaciğer kanserini önlemekte, şeker hastalığı, nefes darlığına, boğaz ağrılarına, mide hastalıklarına, böbrek rahatsızlıklarına, kalp ve damar hastalıklarına, kolesterola, romatizmaya iyi gelmekte ayrıca, tansiyonu düşürüp, kanı sulandırma özelliğide bulunmaktadır. Son olarak epilepsi hastalarının nöbetlerini geciktirmektedir.

 

 

 

Yazar Hakkında

yerlikadin

Yorumlar

Bir Yorum Yazın