Kadın Sağlığı Sağlık

Bronşit Nedenleri ve Belirtileri

Tarafından yazıldı yerlikadin

Neden Bronşit Olunur ve Nasıl Anlaşılır?

Bronşit, bir üst solunum rahatsızlığı olup, bronşlardaki zarın iltihaplanmasıdır. Bronşit olan insanlar, genelde renksiz kalınlaşmış mukusu öksürerek çıkarırlar. Bronşit, akut ya da süreğen olabilir.

Akut bronşit sık görülür ve soğuk algınlığı ya da başka solunum enfeksiyonlarının gelişmesinden oluşur. Kronik bronşit, daha ciddi bir haldir ve sigara içmekten ötürü bronşların sık sık tahrişi ya da bronşlardaki zarın iltihap kalmasıdır.

Akut bronşit, genelde öksürük haftalarca sürebilmesine rağmen, etkisi uzun sürmez ve birkaç gün içersinde düzelir. Ancak, bronşit nöbetleri tekrarlıyorsa, süreğen bronşite sahip olabilirsiniz. Bu bronşit türü, tıbbi ilgi gerektirir. Kronik bronşit, süreğen obstrüktif pulmoner hastalıklardan biridir.
Bronşit Semptomları Nelerdir?
Hem akut hem de süreğen bronşitin işaret ve semptomları şu şekilde sıralanabilir;

Öksürük
Açık, beyaz, sarımsı gri ya da yeşil renklerde balgam üretimi- seyrek kanlı balgam da görülebilir.
Yorgunluk
Nefes darlığı
Ateş ve titreme
Göğüste rahatsızlık


Eğer akut bronşitiniz var ise, iltihap ardından birkaç hafta süresince devam eden hırıltılı bir öksürük ortaya gelebilir. Kronik bronşit, en az 3 ay devam eden öksürük üretimi olarak tanımlanır. Ayrıca, bu duruma birbirini izleyen 2 sene süresince yineleyen nöbetler eşlik eder.

Eğer süreğen bronşite sahipseniz, büyük ihtimalle birtakım dönemler hastalığın işaret ve semptomlarının kötüye gittiği vakitler görülür. Bu vakitlerda, süreğen bronşit üstüne akut bronşite de sahip olabilirsiniz.

Eğer öksürüğünüz;

3 haftadan daha uzun sürüyorsa
Uykularınızı kaçırıyorsa
38°C’den daha yüksek bir ateşle beraber beliriyorsa
Renksiz balgam üretiyorsa
Kan üretiyorsa
Nefes darlığı ve hırıltı ile beraber ortaya geliyorsa hekime görünmeniz gerekir.
Bronşit Sebepleri Nelerdir?
Akut bronşit genelde, virüs namacıylali olarak ortaya gelir. Bu virüsler, soğuk algınlığı ya da grip gibi hallere namacıyla olan virüslerle aynıdır. Antibiyotikler, bu virüslerin yok edilmesini sağlayamaz. Bu yüzden, bu tür ilaç tedavileri, fazlası bronşit halinde yararlı olmaz.

Kronik bronşitlerin en süregelen sebebi olarak, sigara tüketimi gösterilebilir. Çevredeki ya da çalışma alanlarındaki hava kirliliği ve toz ya da toksik gazlar, bu durumun ortaya gelmesine katkı sağlayabilir.

Bronşit Risk Faktörleri Nelerdir?

Bronşit tehlikesini arttıran faktörler şu şekilde sıralanabilir;

Sigara tüketimi: Sigara içen insanlar ya da sigara kullanan insanlarla beraber yaşam sürdüren insanlar, akut bronşit ve süreğen bronşit amacıyla yüksek risk altındadırlar.
Direnç düşüklüğü: Bu durum, başka akut hastalıkların bir neticesi olarak ortaya gelebilir. Bu başka hallere numune verecek olursak, soğuk algınlığı ya da kişinin bağışıklık sisteminde açık yaratan başka süreğen haller gösterilebilir. Daha ihtiyar olan yetişkinler, bebekler ve çocuklar, bu tür iltihaplanmalara daha çok kırılgandırlar, daha basit yakalanırlar.
İş yerinde tahriş edicilere maruz kalma: Eğer çalıştığınız alanda akciğerleri tahriş edici birtakım maddeler var ise, yüksek risk ile bronşite yakalanabilirsiniz. Bu maddeler, metal parçaları ya da tekstil ya da kimyasal dumana maruz kalmak gibi numunelendirilebilir.
Mide reflüsü: Şiddetli mide ekşimesinin yineleyen nöbetleri, kişinin boğazını tahriş edebilir ve bronşit geliştirmeye daha eğilimli duruma getirebilir.
Bronşit Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Akut bronşitin fazlası vakası, rastgele bir ilaç tedavisine başvurmadan 2 hafta içersinde düzelir.

1.İlaç Tedavisi
Bazı hallerde hekiminiz birtakım ilaçlar önerebilir. Bunlar;

Antibiyotikler: Bronşit genelde viral enfeksiyon neticesi olarak ortaya gelir. Bu yüzden antibiyotikler etkili olmaz. Ancak, hekiminiz, kişinin bakteriyel enfeksiyona sahip olmasından şüpheleniyorsa antibiyotik reçete edebilir.
Öksürük ilaçları: Balgam getiren öksürüğü engellemek iyi değildir. Çünkü öksürük, akciğerler ve hava yollarındaki tahriş edicilerin giderilmesine yardımcı olur. Eğer öksürük, uykusuz bırakıyorsa, yatma vakitlerinde öksürük kesiciler denenebilir.
Diğer ilaçlar: Eğer alerjiniz, astım ya da süreğen obstrüktif akciğer hastalığınız varsa, hekiminiz, solunum cihazı ve başka iltihap azaltıcı ve akciğerlerdeki dar yolları açan ilaçlar önerebilir.
2.Terapiler
Eğer süreğen bronşitiniz varsa, pulmoner rehabilitasyondan yarar sağlayabilirsiniz. Bu tür terapilerle, soluk denetim egzersizlerini bir solunum terapistinden öğrenirsiniz. Size nasıl daha basit soluk alınabileceğini ve egzersiz kapasitenizi arttırmayı gösterir.

Yazar Hakkında

yerlikadin

1 Yorum

Bir Yorum Yazın