Sağlık Şifalı Bitkiler

Abanoz Nedir? ve Nerede Kullanılır?

Tarafından yazıldı yerlikadin

Tropik Bitki Abanoz Nedir?

Abanoz bitkisi, Abanozgiller den olan, sıcak yada tropik ülkelerde yetişen, gövdesinden yararlanılan birçok ağacın genel adıdır. Bu ailedeki ağaçların ağır, sert ve siyah renkli kütük kısmına Abanoz denir.

Abanozun Kullanıldığı Yerler

Eskiden, gömme süs işlerinde, fırçacılıkta, piyano tuşları ve bıçak sapları yapılmasında, ince marangoz sanatlarında kullanılırdı. Çekmeceler, makale takımları yapımında kullanılırken on altıncı yüzsenede süregelen olarak kaplama işlerinde faydalanılmaya başlandı. İnce tabakalar durumuna getirilebildiğinden özellikle Fransa’da süregelen ince marangozluğun en mühim malzemesi oldu. Zamanla abanozun kullanılması ve buna dayanan ince sanat unutuldu.
İç odunu kara, dışodunu külrengi, Hava kurusunun özgül ağırlığı 1, 08 gr/cm3 olan iri gözenekli, üstün kıymetli ağaç.

Abanozun Şekli ve Yapısı

Abanoz bodur ve çalımsı bir ağaçtır. Yaprakları üçerli kümeler durumunda olup goncaları yoktur. Meyveler koyu kahve ve fasulye şeklindedir. Fasulye şeklindeki başaklarda 8 kadar çekirdek (tohum) bulunur. Mayıs Haziran aylarında çiçek açar. Günümüzde bu kıymetli ağaç, Mobilya ve enstrüman yapımında kullanılır. Klarnet ve Gitar tuşu, abanozun kullanıldığı enstrümanlara örnektir.

Abanoz Nelere İyi Gelir?

Abanoz (Diospyros ebenum), tropikal bölgeler de yetişen birtakım ağaçlardan elde edilen odundur. Çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Odunun en içteki öz bölgesi simkaratır, bu amaçla pek çok ülkede abanoz sözcüğü kara renk manasında kullanılır.
Halk arasında bronşit, soluk darlığı, kalp hastalıkları, çarpıntı, göz Ağrıları vs. gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir. Tozları kaynatılır ve elde edilen Su ile pansuman yapılırsa, sürekli yaşaran göze ve göz ağrısına iyi gelir. Yine bu suyun Bal ile karıştırılıp içilmesi durumunda böbrek ve mesanedeki kumları döktürdüğü ve idrar söktürdüğüne inanılmaktadır.
Şu anda, Bitki yalnızca ilaç sanayinde kullanılmaktadır. İlaç sanayinde tohumları kullanılır. Tohumlar solunumu ve felce uğrayan harap olmuş sinirleri uyarıcıdır. Süs bitkisi olarak yetiştirilir.Bileşiminde Sitizin alkaloidi, kolin, sistin, pektin, ureaz enzimi, yağlı maddeler, tanenler vs. bulundurur.
Abanoz çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Bu özellikleriyle öbür odunlara hiç benzemediği amacıyla eski çağlardan beri çok kıymetli sayılmıştır. Tevrat’ ta tarihi Sur kentindeki abanoz ticaretinden söz edilir; Bin bir Gece Masallarında anılan kıymetli mallardan biri de abanozdur. Eskiden krallar abanozdan yapılmış asalar kullanır ve zehir’in etkisini giderdiği inancıyla, içkilerini abanoz kaplardan içerlerdi.
Dikkat!!! Zehirli bulunduğu amacıyla Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Yazar Hakkında

yerlikadin

1 Yorum

Bir Yorum Yazın